Badanie gleby
Zadbaj o efektywność nawożenia od samego początku
Bezpłatna analiza gleby – dopasuj nawożenie do potrzeb roślin
Firma JURAPOL oferuje bezpłatne badanie gleby nowoczesnym skanerem, dzięki czemu szybko dowiesz się, czego brakuje Twoim roślinom. Zyskaj zdrowsze uprawy i większe plony, dopasowując nawożenie do rzeczywistych potrzeb gleby!
Powiększ plony
Dowiedz się, jakie składniki odżywcze są niezbędne dla Twoich roślin i dostarcz im dokładnie to, czego potrzebują.
Zweryfikuj niedobory
Dokładne analizy gleby pozwalają na identyfikację brakujących mikro- i makroelementów.
Zwiększ zysk
Optymalizacja nawożenia pozwala na maksymalizację plonów przy minimalnych nakładach.
Określ zapotrzebowanie
Poznanie rzeczywistych potrzeb Twojej gleby pomaga w precyzyjnym planowaniu nawożenia.
Jak przygotować próbkę gleby do badania?
Staranne pobranie próbki do badania pozwala uzyskać prawidłowy wynik analizy odpowiadający zasobności pola. Jedna próbka średnia powinna być pobrana z powierzchni do 4 ha, z fragmentu pola o jednakowym przedplonie, uprawie, nawożeniu itp.

Próbkę średnią należy przygotować wykonując 15 do 25 nakłuć laską glebową idąc po przekątnej lub zygzakiem po wyznaczonym wcześniej obszarze (patrz rysunek wyżej).
Ziemię ze wszystkich nakłuć należy umieścić np. w plastikowym wiaderku,
wymieszać i przenieść do kartonika lub woreczka, do dalszej analizy ok. 0,3 kg (lub objętość 1-2 szklanek).
Próbkę należy pobrać z warstwy odpowiedniej grubości. Wierzchnią warstwę należy usunąć, do wykonania analizy z gleb rolniczych pobrania dokonuje się z warstwy 0-20 cm, natomiast do oceny zawartości azotu mineralnego pobranie powinno odbywać się z warstwy 0-30 cm.
Można również pobrać i poddać analizie próbki z niższych warstw 30-60 cm i/lub 60-90 cm. Do analizy sadowniczej należy pobrać próbki z warstwy ornej 0-20 cm oraz podornej 20-40 cm.
Próbki można oznakować w dowolny sposób – za pomocą liczb pojedynczych, numerów działek ewidencyjnych, czy innych symboli. Umieszczony na kartoniku lub woreczku symbol próbki znajdzie się na sprawozdaniu z badań przy wynikach odpowiadających danej próbce.
Uwaga! Należy unikać pobierania próbek bezpośrednio po zastosowaniu nawozów mineralnych, organicznych oraz w okresach nadmiernej suszy lub wilgotności gleby, na obrzeżach pola, w miejscach po stogach i kopcach oraz w bruzdach, kretowiskach i żwirowiskach, w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu (w razie potrzeby z tych miejsc pobrać dodatkowe próby, adnotację zaznaczyć na formularzu w miejscu „Uwagi”).

Dlaczego warto badać glebę?
Masz pytania? Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy w interpretacji wyników i doborze odpowiednich produktów.